Mapy osobiste, czyli jak w kilka minut poznać współpracowników

Udostępnij:
Mapy osobiste, czyli jak w kilka minut poznać współpracowników

Mapy osobiste  pozwalają współpracownikom dostrzec, jak wiele ich łączy i nawiązać między nimi wspólnotę, wzmacniając ducha zespołu.

Mapy osobiste są podobne do map myśli. Dzięki stworzeniu tego typu map możemy poznać nie tylko współpracowników, ale również poprzez przeanalizowanie ich historii będziemy mogli być dla nich bardziej empatyczni. Mapowanie jest również świetnym, a zarazem prostym narzędziem do wizualizacji relacji zachodzących pomiędzy pracownikami. W końcu nie zawsze mamy okazję pracować ze wszystkimi na co dzień, a takie działanie może wzmocnić ich relację na poziomie osobistym.

Jak stworzyć mapę osobistą?

1. Przygotowanie

Do stworzenia mapy możesz użyć programu do rysowania albo bardziej tradycyjnej metody, czyli kartek i kolorowych flamastrów.

2. Proces tworzenia

Na samym początku napisz na środku kartki swoje imię. Następnie dodaj główne tematy wokół niego, zwykle nie powinno być ich więcej niż 10. Pomyśl szczególnie nad takimi tematami, jak: dom, rodzina, cele, hobby, edukacja, praca, narodowość, wizualizacja osobistego świata, wartości i tym podobne. Nie muszą być one przedstawiane tylko za pomocą słów, ale również jako rysunki. 

3. Rozwinięcie 

Następnym krokiem jest dopisanie do każdej z głównych kategorii szczegółów. W przypadku rodziny może to być na przykład partner, dzieci czy rodzeństwo. W ostatnim połączeniu z daną kategorią powinieneś nazwać konkretne miejsca, ludzi i tak dalej.
Ważne jest, aby wypisać kategorię na tyle szczegółowo i jednocześnie zwięźle, by łatwo było rozpocząć rozmowę.

4. Czas start!

Po zakończeniu tworzenia mapy nadszedł czas, by pokazać ją swoim współpracownikom i zachęcić ich do zadawania pytań.


Istnieje również alternatywny sposób tworzenia map pracowników, czyli tworzenie swojej mapy przez drugą osobę. Dzięki temu możemy nauczyć się o sobie wzajemnie nowych rzeczy. Istnieje również możliwość stworzenia takiej mapy w Waszym biurze, przy pomocy karteczek samoprzylepnych. Jeśli zostanie zorganizowane miejsce na nią, to każdy nowy pracownik od samego początku będzie mógł poznać wartości, jakie wyznają pozostali pracownicy.

Co zyskujemy dzięki stworzeniu map osobistych?

Za pomocą tego narzędzia możemy pokazać współpracownikom, jak wiele ich łączy i nawiązać między nimi wspólnotę, już nie tylko podczas działań związanych z pracą, ale również w przestrzeni osobistej. Osobiste mapy nie muszą służyć tylko do początkowego poznania się w zespole, ale również podczas rozwiązywania konfliktów. Na przykład, jeśli pracownik z niewiadomych przyczyn odmawia wykonania jakiegoś polecenia. Dzięki jego mapie będziemy mogli zrozumieć, czym kieruje się on w podejmowaniu decyzji.
Na pewno takie działanie będzie miało znakomity wpływ na ducha zespołu i współpracę.


Na podstawie:
https://management30.com/practice/personal-maps/
https://www.mindsettlers.com/practice/3RStuJsDdmkK426ssaOoyU
https://www.youtube.com/watch?v=T9d8w-OG-Fk
https://vividbreeze.com/personal-maps/


Brak komentarzy