Ikigai, czyli jak znaleźć swój powód do bycia

Udostępnij:
IKIGAI czyli jak znaleźć swój powód do bycia

Ikigai (生き甲斐) z japońskiego tłumaczy się jako powód lub cel do życia. Można go opisać jako połączenie w działaniach pasji, powołania, misji oraz profesji.

Niektórzy mówią, że ikigai może być tajemnicą dłuższego życia. Odnajdując swój wewnętrzny cel, sprawisz, że części składające się na jaźń będą funkcjonowały w harmonii. A wszystko, co będziesz robił, będzie zgodne z Twoimi przekonaniami i będzie dawało znacząco lepszy efekt!


Jak odnaleźć swoje ikigai?


Aby odkryć swój powód do bycia, warto przygotować sobie cztery listy z następujących kategorii:

1. To, co kocham 

Wypisując pozycje w tej liście, warto wyobrazić sobie, że na świecie nie istnieje coś takiego, jak pieniądz. Dzięki temu nie będziesz myślał nad korzyściami finansowymi, a jedynie nad tym, czym naprawdę się pasjonujesz.

2. W czym jestem dobrym 

Tutaj należy wpisać swoje umiejętności, doświadczenie, kwalifikacje oraz predyspozycje osobowościowe.

3. Co mogę zrobić dla świata

Nie tylko wielkie czyny się liczą, ale czasem te najmniejsze gesty potrafią zdziałać cuda. Każdy z nas może się dzielić i dawać coś od siebie dla świata.
Zastanów się, co sprawia, że czujesz się potrzebny.

4. Na czym możesz zarobić

Pomyśl, które z Twoich działań uważasz za najbardziej produktywne i opłacalne. Jest to na pewno twoje główne źródło dochodu, które w koncepcji Ikigai powinno być połączeniem wszystkich wyżej wymienionych przez ciebie aspektów. Jeśli brakuje ci jakiegoś obszaru, to tracisz swój potencjał do życia.

Ważne, żebyś postarał się odnaleźć jak najwięcej rzeczy, ponieważ o wiele łatwiej będzie ci znaleźć przestrzeń wspólną. Według podejścia holistycznego możesz opisać dane kategorie słowami uczuć. Nie musisz tego robić na raz! Wystarczy, że poświęcisz na to 15 minut tygodniowo. Dzięki przyjęciu takiej strategii będziesz miał więcej czasu na dokładniejsze przemyślenie swoich wyborów.


Co oznacza odnalezione ikigai i jak je w pełni wykorzystać

Gdy wydaje ci się, że wszystko, co mogłeś, już wyliczyłeś, ustal, które elementy są dla Ciebie najważniejsze. Później poszukaj powiązań między listami (na przykład kocham czytać książki i jestem dobry w prowadzeniu social mediów – po połączeniu powstanie prowadzenie bookstagrama). Na koniec weź pod uwagę wszystkie wymienione przez siebie aspekty i postaraj się znaleźć jeden czasownik odpowiadający temu działaniu np. „rozkoszować się”, „uczyć”, „służyć”, „stwarzać”, „ułatwiać” czy „projektować”.

Po połączeniu wszystkich kategorii i odnalezieniu swojego powodu do bycia może się okazać, że np. twoim ikigai będzie uczenie. Nie oznacza to jednak, że masz rezygnować ze swojej pracy. Po prostu zacznij robić to, co kochasz i spędzaj na tym czas przed i po pracy.

Żeby w pełni korzystać ze swojego powodu do bycia przede wszystkim trzeba mieć jego świadomość. W tym właśnie może pomóc Ci robienie list. Oprócz tego musisz mieć motywację i entuzjazm we wszystkich czterech kategoriach. W swojej karierze dzięki ikigai postaraj się osiągnąć harmonię. Jeśli chodzisz do pracy i czujesz się zmęczony, to może być spowodowane brakiem motywacji, znaczenia i celu. I właśnie temu ma zapobiec odnalezienie swojego ikigai.


Na podstawie:
http://www.theartofpureliving.com/3-steps-to-find-your-ikigai-lifes-purpose/
https://www.thepolyglotgroup.com/blog/ikigai-unlock-the-secret-to-your-true-life-purpose/
http://theviewinside.me/what-is-your-ikigai/
https://www.youtube.com/watch?v=z3nBSLzCzqM


Brak komentarzy