FUKO zamiast fukania czyli jak szczerze rozmawiać o problemach

Udostępnij:

Jak zbudować wypowiedź by osiągnąć własny cel nie podważając godności drugiej osoby a jednocześnie konstruktywnie wskazać możliwości?

FUKO to skrót od “Fakty - Uczucia - Konsekwencje - Oczekiwania”.
W tej metodzie chodzi o to, by komunikować się według określonego schematu. Stosowanie go pozwoli odbiorcy lepiej zrozumieć sytuację, przyjąć na chwilę nasz punkt widzenia i zacząć poszukiwać rozwiązania. Metoda działa zarówno w relacjach służbowych jak i prywatnych. Świetnie sprawdza się  też w przypadku dzieci.

Jak zastosować schemat?

1. Fakty
Opisz wydarzenie, sytuację, stan, który jest przyczyną tej rozmowy. Wspomnij konkretne zachowanie ale też mów jedynie o tym co się wydarzyło, bez oceniania samej osoby.

2. Uczucia
Opowiedz o emocjach jakie wywołuje u Ciebie wspomniany Fakt. Ustosunkuj się do tego o czym powiedziałeś nazywając uczucia wprost i wskazując jaki ma on na Ciebie wpływ.

3. Konsekwencje
Możliwe, że osoba, której udzielamy informacji zwrotnej nie zdaje sobie sprawy z tego co może lub mogło spowodować jej zachowanie. Jeśli powiemy jej, że robi źle, ale nie wyjaśnimy dlaczego, całkiem możliwe, że powtórzy wcześniejszy schemat. Rozmówca musi zrozumieć z jaką reakcją może się spotkać w przyszłości jeśli podtrzyma swoje negatywne zachowanie.

4. Oczekiwania
Naszym celem jest zmiana zachowania, dlatego bardzo ważne jest, by tak prowadzoną rozmowę zakończyć informacją o tym, czego tak naprawdę oczekujemy. Wyraź jasno co powinno się wydarzyć inaczej. Warto też określić sobie co lub kto może nam w tym pomóc.

Przykład:

[Fakt] Obiecałeś to na wtorek, dziś mamy już czwartek a jeszcze tego nie przesłałeś
[Uczucia] Jestem zawiedziony i denerwuję się, ponieważ...
[Konsekwencje] ...przez to możemy spóźnić się z przygotowaniem oferty.
[Oczekiwania] Liczę, że uzupełnisz te informacje, najlepiej jeszcze dziś.


Sprawdź podobne praktyki:
Naleśnik
NVC
Komunikaty JA

Na podstawie:
https://medium.com/@sebastianlegenza/jak-sprawi%C4%87-by-ludzie-robili-to-czego-oczekujesz-metoda-fuko-fd35eb30c248
http://www.coachyourself.pl/2014/08/nie-fukaj-udzielaj-konstruktywnej.html
http://karieranaobcasach.com/2015/02/nie-fukaj-uzyj-techniki-fuko/


Brak komentarzy