Stolik porozumienia czyli wyjaśnienie konfliktu bez niedomówień

Udostępnij:

Co osiągniesz zasiadając przy stoliczku? Wyjaśnienie konfliktu w szczerości i bez niedomówień

Pewnego słonecznego ranka podczas zabawy w przedszkolu Pawełek pokłócił się z kolegą o zabawkę. Bawił się spokojnie samochodzikiem, kiedy Bartek podszedł do niego i chciał mu go wyrwać. Chłopiec chciał mu wytłumaczyć, dlaczego nie da mu autka, ale kolega bez skrupułów podrapał mu twarz. W tym momencie wkroczyła pani przedszkolanka, która zabrała dzieci do stolika porozumienia. To takie szczególne miejsce w ich sali, gdzie rozmawia się o problemie i wyjaśnia swoje zachowanie oraz emocje. Sytuacje konfliktowe zdarzają się wszędzie. Do tego jak je rozwiązywać świetną inspiracją są nasze przedszkolaki.

Stolik porozumienia - jak to działa?

1.
Znajdź komfortowe, odosobnione miejsce, do którego zaprosisz skłócocnych członków zespołu. Zadbaj o to, aby każdy czuł się dobrze i miał odpowiednią ilość czasu. Takie dyskusje bywają długie. Zapewnij ich o dyskrecji.

2.
Zachęć strony konfliktu do wspólnej rozmowy. Jeśli to konieczne, pełnij rolę mediatora. Pozwól się wypowiedzieć każdej ze stron. Wymagaj rzetelnego wyjaśnienia zaistniałej sytuacji, dlaczego ktoś zachował się w określony sposób na podstawie faktów i odczuć każdej osoby względem nich. Rozmowa powinna odbyć się w szacunku i bez oceniania.
Jeśli potrzebujecie wsparcia w tworzeniu informacji zwrotnej skorzystajcie z metod naleśnika lub FUPO.

3.
Po wysłuchaniu obu stron spróbujcie dojść do porozumienia. Jeśli rozmowa nie przyniosła efektu w postaci wzajemnego zrozumienia, zaproponuj rozwiązanie uwzględniające potrzeby wszystkich członków konfliktu.

4.
Porozmawiajcie o tym, jak można było uniknąć konfliktu i czy możecie wprowadzić nowe zasady, które usprawnią pracę Waszego zespołu. Być może potrzebne jest jakieś szkolenie z umiejętności miękkich?

5.
Podziękuj wszystkim za otwartość oraz wszelkie sugestie.

Brak komentarzy